Lietuvos Gydytojų teniso sąjunga

Apie

APIE MUS

Lietuvos Gydytojų teniso sąjunga – visuomeninė sporto organizacija, savanorišku principu jungianti visus Lietuvos Respublikos piliečius, turinčius medicinos gydytojo arba biomedicinos mokslų diplomą ir dirbančius sveikatos apsaugos sistemoje. Sąjunga įkurta 2008m. kovo 15d. Sąjungos įkūrėjas ir pirmasis prezidentas gydytojas Jonas Girskis. Dabartinis sąjungos prezidentas, profesorius, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorius Remigijus Žaliūnas vadovauja nuo 2012m. gegužės 13d.

ISTORIJA

2008 m. kovo 15 d. Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų teniso sąjungos (LGTS) steigiamasis susirinkimas, kuriame dalyvavo gydytojai Algirdas Juozas Gailius (Mažeikiai), Jonas Girskis (Vilnius), Sigutė Mickevičiūtė (Kaunas) ir Jonas Špūras (Vilnius). Susirinkime patvirtinti įstatai ir išrinktas LGTS prezidentas – gydytojas neurologas Jonas Girskis.

Suburti gydytojus į šią organizaciją ryžosi Jonas Girskis po to, kai 2007 m. rugsėjo mėn. dalyvavo Pasaulio medikų teniso čempionate (angl. World Medical Tennis Society, WMTS), kuris vyko JAV, Kalifornijos valstijoje, San Diego mieste. Gilų įspūdį jam paliko turnyro atmosfera ir šilti, geranoriški dalyvių santykiai. WMTS prezidentas Lon Olsen (JAV) domėjosi, kodėl tiek mažai Lietuvos gydytojų atvyko į šį turnyrą ir išreiškė viltį kitais metais sulaukti gausesnės delegacijos. Tada Jonas Girskis ir pažadėjo, grįžęs namo įkurti gydytojų teniso sąjungą. Pažadą pavyko įgyvendinti. Kitame Pasaulio medikų čempionate, vykusiame Kroatijoje 2008 m., lietuvių delegaciją sudarė penki medikai, o gydytojas angiochirurgas Tadas Tarasevičius 45+ amžiaus grupėje tapo pasaulio čempionu.

Kontaktų su Pasaulio medikų teniso sąjunga būta ir anksčiau: dar 1998 metais Vengrijos sostinėje Budapešte vykusiame WMTS turnyre dalyvavo kauniečiai gydytojai Birutė Sližytė-Adomavičienė ir Gintaras Papečkys. Deja, nuo 1998 iki 2007 metų Lietuvos vėliava šiuose turnyruose neplėvesavo. Taigi, nuo 2008 m. LGTS nariai stengiasi garsinti Lietuvos vardą visuose Pasaulio gydytojų teniso čempionatuose.

Tenisas tarp Lietuvos gydytojų visuomet buvo populiarus, tačiau LGTS įsteigimo teko laukti gana ilgai. Pokario metais tenisą žaidė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriai Aleksandras Venckauskas, Liubomiras Laucevičius ir ilgametis fakulteto dekanas Salezijus Pavilonis. Vėliau šiuo puikiu žaidimu užsikrėtė ir jų studentai: Elona Kalvelytė-Pugačiauskienė, šiandien garsūs psichiatrai prof. Dainius Pūras bei doc. Emilis Subata. Pastarasis iki šiol sėkmingai tęsia tenisininko karjerą ir dalyvauja tarptautiniuose senjorų turnyruose. Sovietmečiu Kauno medicinos institute tenisas taip pat buvo mėgstamas studentų. Anuomet juos teniso paslapčių mokė žymūs treneriai, daugkartiniai Lietuvos teniso čempionai Milda Sližytė ir Ramojus Liubartas.

Dabar tenisas Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) išpopuliarėjęs ne tik tarp studentų, bet ir jų dėstytojų. Tenisą aktyviai žaidžia 20 mokslo daktarų, iš jų 10 profesorių ir 5 docentai. 2006 m. aistringas teniso puoselėtojas LSMU Rektorius prof. Remigijus Žaliūnas suvienijo tenisą žaidžiančius LSMU dėstytojus ir Kauno klinikų gydytojus, odontologijos ir farmacijos specialistus. Jis įsteigė kasmetinį teniso vienetų turnyrą „Rektoriaus taurei“ laimėti. 2012 m. prof. Remigijus Žaliūnas išrinktas LGTS prezidentu. LSMU teniso turnyras „Rektoriaus taurei“ laimėti jau tais pačiais metais įsiliejo į LGTS organizuojamą kasmetinį teniso vienetų ir dvejetų turnyrą.

Beje, LSMU profesoriai nuo 2007 m. dalyvauja „Profesorių taurės“ turnyre. Šį renginį 1995 m. vasarą įsteigė Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) informatikos profesorius Vytautas Kaminskas. Jis vyksta kasmet, jame varžosi visų aukštųjų mokyklų profesoriai, žaidžiantys tenisą. Lietuvos gydytojų sąjunga iš tikrųjų gali didžiuotis, nes savo gretose turi ir šio turnyro nugalėtojų. Profesorius Remigijus Žaliūnas šio turnyro laimėtoju tapo keturis kartus 2010, 2011, 2013 ir 2017 m., o profesoriui Mindaugui Kiudeliui nugalėtojo taurė atiteko 2014 m.

Teniso istoriją turi ir Lietuvos odontologai. 2002 m. vasarą keturi teniso entuziastai docentas Juozas Jonaitis, Žygintas Jonaitis, Alfonsas Vadapolas ir Antanas Černikis Nidoje surengė pirmąjį neoficialų odontologų teniso turnyrą, kuris tapo tradiciniu ir vyksta kasmet. Nuo 2012 m. odontologai dalyvauja ir LGTS turnyruose.

2015 m. Olandijoje, Roterdamo mieste, vykstant 45-ajam WMTS čempionatui, LGTS prezidentas prof. Remigijus Žaliūnas pirmą kartą WMTS čempionatų istorijoje pasiūlė, kad nuo 46-ojo WMTS čempionato, rengiamo Čekijoje, Pilzene, būtų leista varžytis ir odontologams. WMTS pateiktas pasiūlymas buvo geranoriškai priimtas. Ši data LGTS tapo istorine, nes Roterdame Lietuvos delegacijai patikėta svarbi misija – 2019 m. surengti 49-ąjį WMTS čempionatą ir kongresą.

Pastaruosius penkerius metus LGTS turnyruose, tradiciškai rengiamuose dukart per metus, dalyvių daugėja. Paskutiniame LGTS dvejetų turnyre dalyvavo 120 dalyvių. 46-ame WMTS čempionate LGTS buvo subūrusi gausią ir itin stiprią nacionalinę komandą: pirmą kartą istorijoje turnyro finale mūsų moterys nugalėjo JAV tenisininkes ir iškovojo pereinamąją Nacionalinę taurę, ant kurios įrašytas Lietuvos vardas.

Taigi, LGTS užuomazgos siekia tolimą praeitį, o iškovotos pergalės pažymėtos LGTS metraštyje.

Tenisas ilgam užvaldo dvasią. Energija spinduliuojanti, teniso entuziastė Apolonija Abromavičiūtė-Purelienė įkopusi net į devintą dešimtį, dar mokė vaikučius teniso abėcėlės. Labai tenisui atsidavęs išeivis iš Lietuvos gydytojas Regimantas Kijauskas, gyventis Izraelyje, jis subūrė teniso mėgėjų grupę ir moko teniso paslapčių. Labai aktyvus teniso propaguotojas yra gydytojas psichiatras Leonas Šternas. Jis šiuo metu gyvena JAV ir nuolat dalyvauja senjorų turnyruose. Teniso paslaptis jam atskleidė daugkartinė Lietuvos čempionė Milda Sližytė, kuri buvo jo trenerė studijuojant Kauno medicinos institute. Dar ir dabar užkrečiantį ryžtą teniso aikštelėje demonstruoja senjorai medikai Virgis Vaičiulionis ir doc. Juozas Stanaitis.

Niekada nepamiršime ir vyresniosios gydytojų tenisininkų kartos, daugelio jų jau nebėra tarp mūsų.

Daugkartiniai Lietuvos teniso čempionai bei prizininkai:

Tamara Tizenhauzen-Vabalienė – daugkartinė vienetų, moterų dvejetų bei mišrių dvejetų respublikos čempionė. Pokario Lietuvoje ji gaudavo vardinius kvietimus dalyvauti Latvijos ir Estijos teniso čempionatuose.

Erika Levinienė – daugkartinė vienetų, moterų dvejetų bei mišrių dvejetų Lietuvos respublikos čempionė.

Ylė Godliauskaitė-Matulaitienė – moterų dvejetų Lietuvos respublikos čempionė.

Elona Kalvelytė-Pugačiauskienė – daugkartinė moterų dvejetų ir mišrių dvejetų Lietuvos respublikos čempionė.

Vytautas Tamulaitis – ne kartą tapo Lietuvos respublikos čempionatų prizininku.

Romas Bagdonas – daug kartų dalyvavo Lietuvos respublikos teniso čempionatuose.

Birutė Sližytė-Adomavičienė – daugkartinė vienetų, moterų dvejetų ir mišrių Lietuvos dvejetų respublikos čempionė.

Gydytojas onkologas chirurgas Pranas Naujokaitis (1932–2015) kelis dešimtmečius skynė pergales Lietuvos teniso senjorų turnyruose. 2007 m., jis įsteigė kasmetinį vyrų dvejetų turnyrą Molėtuose, Obuolių salos teniso aikštyne. Po jo mirties turnyras yra skirtas Pranui Naujokaičiui atminti. Šį puikų žmogų ir teniso žaidėją būtų galima vadinti Molėtų krašto tenisininkų krikštatėviu, nes gydytojas ne vienam naujokui padėjo atskleisti šio puikaus žaidimo paslaptis. Pranas Naujokaitis šešis kartus tapo Lietuvos tinklinio čempionu, o nuo 1951 iki 1970 m. treniravo ir kaip žaidėjas atstovavo Kauno „Mediko“ tinklinio rinktinei.

Sporto gydytojų patriarchas Karolis Dineika yra laikomas lauko teniso pradininku Alytuje ir Druskininkuose, čia jis įrengė pirmąją teniso aikštelę. Visur jo buvo pilna, tiek gydant pacientus, tiek skleidžiant žinias apie kūno kultūrą. Jo filosofinė sveikatingumo doktrina nesvetima ir šių dienų medicinai.

LGTS turi ne tik turiningą istoriją, bet ir suburia medikus aktyviam bendravimui, garsina Lietuvos vardą. Turime į ką lygiuotis ir kuo didžiuotis.